Lørdag ble 2017-utgaven av ærverdige Brønnøysund Criterium gjennomført i Sør-Helgeland løpskarusell.
Det ble levert flere svært sterke resultater, men Martine Evensen fra Sømna leverte et løp det antakelig vil gå gjetord om i mange år framover. 2004-modellen klokket inn på vanvittige 10.54 (!) i det 3 kilometer lange gateløpet rundt Brønnøysund.
Siden 1976 er det bare to kvinnelige løpere som har greid å komme under 11 minutter. Seniorløper Mari Brox løp på 10.22 i 2015, som er rekorden for kvinner - uansett aldersklasse. Året etter, altså i fjor, løp rekordholderens mor Synnøve Brox - som deltok i klassen kvinner over 50 - inn på 10.32. Det gjør Martine Evensen til den tredje raskeste kvinneløperen siden 1976 i Brønnøysund Criterum. Nummer fire er Sissel Sørhøy med tiden 11,09 fra 1989. Evensens løp er naturlig nok rekord og vel så det i klassen jenter 11-14 år.
Løpskarusell-sjef Bjørn Arve Bønå er mektig imponert over Evensens løp:
- Jeg synes det er artig at flere ungdommer trener godt og får gode resultater. Har fulgt Martine i flere år og sett at hun har noe ekstra. Dette er stort! Det er lett for at vi fokuserer på seniorene som kommer først, men prestasjonsmessig er dette helt på høyde, slår Bønå fast.
Lasse Blom kom aller først i mål, med tiden 8,32. Han var ett sekund bak rekorden i herreklassen som han selv satte i 2014. Kjell Arne Trælnes ble nummer to med tiden 8.47, og gjør med det et godt byks oppover på rekordlista. Han forbedret bestetiden med 11 sekunder og dyttet Bjørn Arve Bønå ned fra fjerdeplassen i seniorklassen med 10 sekunder.
Resultatliste Brønnøy Criterium - 2017 |
Barneløp |
Julius Evensen, Brønnøysund IL |
Mikkel Evensen, Brønnøysund IL |
Urszula Motyka, |
Menn Veteran 50år+ 3km |
1,Leif Magne Øvrebust, Sømna IL 10:49 |
2,Arild Hansten, Brønnøysund IL 10:58 |
3,Werner Reinfjord, Sømna IL 11:10 |
4,Inge Overvik, Brønnøysund IL 11:48 |
5,Even Borch, Torsdagsklubben 12:11 |
6,John Drevland, Hilstad IL 13:54 |
7,Atle Sommervik 14:15 |
8,Ernst Fjellstad, Sømna IL 14:22 |
9,Halgeir Halsen, Brønnøysund IL 14:39 |
Kvinner Veteran 50år+ 3km |
1,Ragnhild Solli, Sømna IL 12:52 |
Trim uten tid |
Anne R Rørmark |
Svein Lillefjell |
Eli Torgnes |
Brynhild Larsen |
Arnt Inge Olsen |
Bjørn Grøva |
Alf Dahle, Sømna |
Emil Fagerli Dahle, Sømna |
Arnfinn Torgnes, Torsdagsklubben |
Arnold Reinfjord, Sømna IL |
Bjørnar Olsen, Tjalg |
Charlotte Olsen, Tjalg |
Hilde Skogmo, Brønnøysundregistrene |
Iver Reinfjord, Sømna IL |
Judith Arnesen |
Nils Andre Reinfjord, Sømna IL |
Rita Nilsen, Brønnøysund IL |
,Ragnvald Seim, Sømna IL |
,Judith Lorentzen |
,Siv Reinfjord, Sømna IL |
,Lucas de Lie, Sømna IL |
Bjørnar Torgersen |
0-10år MIX 3 km |
Jonette Evensen, Brønnøysund IL 14:03, |
Marthe Knoph, Brønnøysund IL 13:42, |
Isak Høgli, Brønnøysund IL 13:38, |
Bo Høgeli, Brønnøysund IL 21:00, |
Conrad Olsen, Brønnøysund IL 27:43, |
Cornelius Olsen, Tjalg 15:20, |
Hedvig Trælnes, Sømna IL 21:45, |
Iben Halsen, Brønnøysund IL 14:37, |
11-14år Jenter 3 km |
1,Martine Evensen, Sømna 10:54, |
2,Maria Knoph, Brønnøysund IL 13:22, |
3,Maria Keli Wiik Aasberg, Brønnøysund IL 15:09, |
11-14år Gutter 3 km |
1,Sigurd Theting Nås, Brønnøysund IL 10:59, |
2,Viktor Blomseth, Brønnøysund IL 11:16, |
3,Gjermund Wika, IL Vega 12:45, |
4,Torbjørn Johansen, Brønnøysund IL 15:19, |
5,Håkon Sjøflot, Brønnøysund IL 15:20, |
6,Kristian Olsen, Brønnøysund IL 15:42, |
15-19år Kvinner Junior 3 km |
1,Lisen Brønmo Ness, Brønnøysund IL 12:08, |
2,Martine Stagnes, Brønnøysund IL 12:26, |
15-19år Menn Junior 3 km |
1,Isak Helstad Amundsen, Brønnøysund IL 09:03, |
2,Ruben Saltnes, Brønnøysund IL 09:49, |
3,Martin Johansen, Brønnøysund IL 11:58, |
,Eirik R Johansen, Brønnøysund IL 26:44, |
Menn Senior 20-49år 3km |
1,Lasse Blom, Sømna IL 08:32, |
2,Kjell Arne Trælnes, Sømna IL 08:47, |
3,Mikael Bønå, Brønnøysund IL 09:56, |
4,Steinar Westerberg, Sømna 10:02, |
5,Andreas Dahle, Sømna IL 10:12, |
6,Stian Sætervik, BIL Svømming 10:34, |
7,Adam Abdulraham Isa, 10:37, |
8,Håvard Pettersen, Sømna IL 11:21, |
9,Rune Knoph, Brønnøysund IL 11:22, |
10,Roy Rørmark, Sømna IL 12:02, |
Kvinner Senior 20-49år 3km |
1,Berit Amudsen, Brønnøysund IL 12:06, |
Brønnøysund Criterium 1976–2016
MENN - under 11 min.
8,31 Lasse Blom 14
8,35 Lasse Blom 15
8,43 Dagfinn Olsen 82
8,57 Bjørn Arve Bønå 14
8,47 Ingar Englund 92
8,55 Gunnar Thrana 89
8,58 Kjell Arne Trælnes 16
9,04 Isak H. Amundsen 14
9,06 Kjell Arne Trælnes 14
9,09 Ove Johnny Valla 82
9,10 Kjell Trælnes 80
9,12 Roy Rørmark 89
9,12 Bjørn Arve Bønå 11
9,14 Almar Nilsen 81
9,14 Snorre Nicolaisen 97
9,19 Rolv- Jørgen Bredesen 16
9,24 Eirik R Johansen 16
9,22 Rolf Snorre Olsen 82
9,33 Gunnleiv Grude 82
9,36 Rolf Jørgen Bredesen 14
9,40 Jim Roger Lillemo 92
9,41 Erik J. R. Johansen 15
9,41 Abdi Mustaf 15
9,43 Tor Mathisen 76
9,44 Øystein Johansen 81
9,45 Bård Aune 88
9,46 Geir Rande 90
9,46 Nils Andre Reinfjord 94
9,48 Kjell Arne Trælnes 11
9,49 Olve Arnes 90
9,50 Ingulf Aune 81
9,50 Odd Inge Jacobsen 94
9,51 Arvid Grønli 81
9,51 Peder Roksvåg 82
9,51 Kristian Reinfjord 09
9,52 Arild Aune 81
9,52 Geir Lunde 87
9,52 Mikael Bønå 10
9,52 Ruben Flatås 13
9,53 Tom Solli 88
9,54 Sven R. Haugvik 76
9,54 Ferdinan Pettersen 82
9,55 Pål Jørgensen 90
9,56 Ørjar Evensen 09
9,57 Andreas K. Dahle 05
9,57 Erik J. R. Johansen 14
9,58 Bjørn Solli 82
9,58 Ottar Murbræck 82
9,58 Joakim Byberg 06
9,59 Jon Svartsund 82
9,59 Torgeir Evensen 09
9,59 Lasse Skarpengland 10
10,00 Lars Thomas S. Kapelrud 12/ 15
10,02 Audun Krogstad 15
10,04 Gunnar Albertsen 76
10,04 Steinar Horn 81
10,04 Kjell Hansen 82
10,04 Odd A. Lande 83
10,06 Åsmund Bang 82
10,06 Kristian W. Arnøy 16
10,07 John H. Amundsen 82
10,07 Bjørn Inge Lange 88
10,08 Jon A. Forbergskog 78
10,08 Øyvind Solli 86
10,09 Henry Gotaas 10
10,09 Jan Tore Flatås 11
10,11 Tom Skogmo 86
10,14 Snorre Nicolaisen 14
10,16 Ørjar W. Evensen 15
10,18 Arnfinn Torgnes 82
10,20 Tom Eskil Storjord 15
10,21 Nils Andre Reinfjord 14
10,21 Steinar Westerberg 14
10,21 Gisle Tøgersen 78
10,21 Sofus Kvæl 81
10,22 Øyvind Skarstad 81
10,22 Lars Jensen 82
10,22 Ole A. Reinfjord 09
10,22 Håvard Pettersen 09
10,23 Ivar Eriksen 78
10,23 Kjell Solbakk 81
10,24 Bernt Ivar Solli 81
10,25 Ole G. Kjøsnes 80
10,25 Jan Oddvar Sørnes 02
10,26 Frank T. Dypaune 80
10,26 Amund Amundsen 82
10,27 Jan E. Dypaune 81
10,29 Werner Reinfjord 07
10,30 Gustav Moe 92
10,32 Nils Andre Reinfjord 15
10,35 Arne Myre 76
10,35 Åge Aspnes 81
10,38 Odd Arne Flatås 82
10,38 Isak H. Amundsen 11
10,38 Arild Hansten 14
10,39 Jarl Arne Berteussen 94
10,40 Gunnar Kvarsvik 88
10,40 Johnny Nyheim 92
10,41 Rune Pedersen 14
10,41 Jan Solbakk 82
10,42 Bjarte Eriksen 82
10,43 Stein Lande 81
10,44 Per Henriksen 82
10,44 Arild Hansten 11
10,45 Harald Jensen 78
10,45 Thor Olsen 82
10,46 Bjørnar Torgersen 80
10,46 Steinar Westerberg 12
10,47 Terje Johansen 87
10,48 Matheus Thrana 06
10,49 Tommy Byberg 12
10,49 Michat Motyka 15
10,50 Geir Lien 82
10,50 Tom Eskil Storjord 16
10,51 Arild Hansten 15
10,52 Torleif Strømsnes 82
10,52 Arne Danielsen 86
10,53 Arve Lande 88
10,53 Arild Barlien 08
10,53 Joralf Moe 76
10,53 Karl S. Karlsen 79
10,53 Jørgen Knoph 15
10,54 Kjell Arne Lange 90
10,55 Eirik Malm 78
10,56 Arnfinn Paus 83
10,57 Hallgeir Halsen 80
10,57 Klaus Arnes 82
10,57 Jon Drevland 06
10,57 Øystein Nordli 13
10,58 Bjørn T.Johansen 80
10,59 Paul B. Torgnes 76
Best over 50:
9,32 Gunnar Thrana 13
KVINNER - under 15 min.
10,22 Mari Brox 15
11,09 Sissel Sørhøy 89
11,14 Talke Evjen 81
11,21 Martine Stangnes 15
11,28 Magdalena Anderson 09
11,30 Jorunn Solbakk 81
11,45 Elisabeth Strand 81
11,45 Berit Amundsen 89
11,47 Ragnhild Drevland 09
11,49 Ragnhild Solli 11
11,52 Marie S.Oppegaard 11
11,55 Grete Johansen 87
11,52 Emma S Solås 16
12,01 Christina B. Orvik 14
12,02 Lisbeth Elvebakk 81
12,02 Martine Sofie Stangnes 12
12,03 Christina B. Orvik 15
12,04 Wenche Moe 89
12,07 Sigrunn Drevland 09
12,11 Iselin Evensen 15
12,13 Vilde Evensen 07
12,15 Randi Jensen 82
12,15 Gry Stefansen 82
12,16 Ragnhild Solli 14
12,17 Tone Andreassen 79
12,18 Ragnhild Solli 15
12,22 Martine Evensen 16
12,26 Ingrid Stokke 07
12,42 Ingrid S. Oppegaard 12
12,44 Torhild Frilstad 13
12,45 Merethe Pettersen 86
12,53 Unn Berit Haraldsvik 11
12,54 Ingrid Moen 08
12,55 Torbjørg Dalheim 81
12,55 Liv Bentzen 88
12,57 Anita Brevik 81
12,58 Gunn Rørmark 09
12,59 Haldis Sandnesaunet 79
12, 59 Berit Amundsen 15
13,00 Tiril Graven 15
13,05 Solfrid Sivertsen 09
13,14 Christina B.Orvik 11
13,17 Torhild Frilstad 14
13,24 Emma D. Strømmen 15
13,25 Wenche Forbergskog 81
13,30 Silje Reitan 06
13,31 Alida Solli 08
13,32 Gro Kristensen 81
13,32 Sigrid Trælnes 07
13,34 Ingrid Stokke 14
13,41 Gunn Heidi Rørmark 14
13,43 Eli L. Torgnes 11
13,50 Silje K. Larsen 15
13,54 Liv Slotvik 81
13,54 Marthe Knoph 16
13,59 Jill Rodal 82
14,00 Ingrid Stokke 15
14,06 Eli M. Torgnes 14
14,11 Lise Sund 07
14,15 Elin Pettersen 13
14,16 Maria Knoph 16
14,25 Gunnhild Drevland 05
14,27 Eli Lyngøy 15
14,28 Klara Reinfjord 82
14,30 Kaja Jarmund 15
14, 33 Marthe Knoph 15
14,35 Alvilde Bønå 15
14,39 Andrea Ovid 09
14,41 Siv Hjemaas 80
14,44 Sissel Johansen 80
14,45 Astrid Dypaune 80
14,45 Marian W. Grude 83
14,49 Rita Hansen 76
14,59 Stine Reinfjord 83
Best over 50:
10,32 Synnøve Brox 16
11,49 Ragnhild Solli 11
11,59 Torill Olsen 16
13,45 Ingrid Stokke 16